písmeno D
DĚDA MRÁZ
Vyskytuje se v prostředí Ruska. Díky pravoslavné tradici tedy naděluje až na konci prvního lednového týdne.
Jeho původ ale sahá až do předkřesťanských dob. Je pohanskou personifikací mrazu.
Jezdí ve spřežení, v němž prostřední kůň kluše a dva krajní cválají.
Přiváží sebou zimní počasí a mrazí vodní plochy. Dříve se mu na Vánoce obětovala kaše. Po příchodu křesťanství se z něj stal Vánoční děda.
Výskyt: Rusko
DOMOVOJ
Je nejčastějším ochráncem domový východních Slovanů.
Vyobrazován je jako malý děda s bílým plnovousem v červené košili a s modrým pásem. Má schopnost měnit se v nejrůznější zvířata (kočka, pes, had, krysa…).
Je teplomilný, proto se obvykle zdržuje v místnostech s pecí či kamny, ale i v lázních a sušárnách.
Stará se o dům, rozmnožuje majetek a chrání novorozeňata.
Přízeň Domovoje je ale nutné si zajistit. Je svázán s domem, už při jeho stavbě je tedy nutné obětovat jehně, černého kohouta, potraviny nebo peníze. V nejstarších dobách se dokonce obětovaly děti.
Výskyt: Východní Evropa
DRACI
Draci (někdy označováni jako saně) ztělesňují obávané dravce. Většinou mají plazí anatomii, nezřídka ale doplněnou o například ptačí zoban. Mohou mí jednu nebo více hlav. Jejich tělo je obvykle chráněno silnými pancíři případně ostny na zádech a ocasu. V boji hojně používají ostrých (často jedovatých) zubů.
Žijí daleko od lidských obydlí. Většinou hnízdí v nepřístupných horách a skalách. Ve snůšce mají jedno až tři vejce (podle druhu). Žijí samotářsky a jednotlivci se setkávají pouze v období páření. I tato setkání však bývají nebezpečná a nezřídka končí smrtí jednoho z páru.
I když většinou kouzla nepoužívají všechny části jejich těla jsou nabity mocnou magií. Nejcennější je jejich krev, šupiny, drápy, zuby, blána z dračího srdce a jazyk. Všechny tyto čaromocné suroviny mají na černém trhu obrovskou cenu… ale pokuste se zabít draka.
Nejslavnější příslušníci druhu:
Beroan – drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Briam - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Dvanáctihlavá saň – proslula hlavně nezvladatelnou vášní pro princezny a panny. Tenhle ten vrtoch se jí ale většinou nevyplatí ve chvíli, kdy si vyberou dívku, do níž je zamilován Honza, Bajaja, či jiný udatný bohatýr s ostrým mečem.
Eridor - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Frudor - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Galzra - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Gretiem - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Hírador - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Ingothold - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Juga - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Jura - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Lenora - dračice zmiňovaná v Odkazu dračích jezdců
Miremel - dračice zmiňovaná v Odkazu dračích jezdců
Norbert – drak v Harrym Potterovi. Vychovaný Hagridem. Momentálně v dračí kolonii v Rumunsku.
Ofeila – dračice zmiňovaná v Odkazu dračích jezdců
Roslarb - drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Safira - existují dvě dračice tohoto jména, jedna patřila Bromovi a druhá Eragonovi.
Šmak – proslul hlavně svojí láskou k drahým kamenům, zlatu a jiným drhám kovům. Bohužel si ale vybral poklad trpasličí. A pokud jde o trpaslíky, o zlatě se nevtipkuje!
Trn – Murthagův drak
Vanilor – drak zmiňovaný v Odkazu dračích jezdců
Výskyt: Středozemě, Rumusko, Aleglëasie, ...
DRYÁDY (ENTI)
Dryády jsou stromové víly. Umějí na sebe brát lidskou podobu a pohybovat se poblíž svého stromu. Pokud je jejich strom ohrožen, umějí ho celý "přesadit" o kousek dál.
I ve své lidské podobě si dryády zachovávají některé rysy svého stromu. To se projevuje v bravě a vzhledu vlasů, barvě očí a vzhledu oblečení.
Dryády a entové většinou vyrůstají jako osamělé stromy uprostřed polí nebo na kopci. Dryády umírají pokud je strom podťat. Nkteré ovšem přežívají v podobě ducha a nelítostně pronásledují svého zahubitele.
Výskyt: Pán prstenů, Kronika rodu Spiderwicků,...
DŽINOVÉ
Démoni Islámu. Dle obvyklého mínění Alláh stvořil džiny z ohně. Říká se také, že vznikli z temného ohně bez kouře asi 2000 let před stvořením Adama a nedožijí posledního soudu.
Díky známým Příběhům Tisíce a jedné noci je dnes představa džina značně zkreslená. Bývá vyobrazován jako zavalitější Arab s turbanem přebývající v kouzelné lampě, nebo láhvi. Původně ale vypadal jako mrak nebo vysoký nejasný sloup (případně velké létající zvíře s průsvitným tělem). Dokáže na sebe brát různé podoby (lidskou, šakalí, vlčí, zmijí, škorpióním, …).
Dělají jak dobré, tak špatné činy. Věhlas jim ale přinesly spíš ty druhé (únosy, kanadské žertíky).
Arabské slovo jinn znamená duch (čili anglicky spirit), čímž je dána jasná souvislost s jalovcovou, tedy ginem (jalovec je v případě mnoha bubáků evropských dobrou ochranou).
Výskyt: Příběhy Tisíce a jedné noci, Arabský svět, ...
Komentáře
Přehled komentářů
Thanks for great information I was looking for this info for my mission.
Sorry za kritiku
(Tiara, 11. 11. 2008 12:39)
Máte to tu pškně dělané ale.....:
1. Nic proti Odkazu dračích jezdců a Eragonovi, ale draci existují i jinde, než v Odkazu dračích jezdců, nebo v Eragonovi.
Třeba existuje i tak krásná knížka o dracích a jezdcích na nich, jako jsou Drakeni z Pernu od Anne McCafrey.
V mých dvou fantasy světech ( jeden je pro hraní RPG a druhý je svět z mé bidoucí knižní ságy ) jsou draci vznešení, moudří a buď se lidí stranící, nebo jim pomáhající. Ovládají magii, proměny na lidi nebo elfy, řeč, nic neničí, nikoho nepořírají, oheň ( jak kteří ) chrlí pouze tehdy, mají-li pro to důvod.
A nejezdí se na nich, pokud to oni sami nedovolí.
2. Dryády mejsou to samé jako enti. A v mnoha fantasy příbězích to nejsou ani víly ani nijak jinak nadpřirozené bytosti. Ona se dryádou může totiž stát i holka z vesnice, když jí mezi sebe přijmou. Například v knihách pana Andrzeje Sapkowskiho jsou rdyjády v podstatě spíš ženský kmen, chránící území lesa před nezvanými návštěvníky. Ženy z masa a krve, ne víly, nebo lesní duchové. S pevným lukem, přesnou muškou a ostrými šípy. A neuvěřitelným léčitelským nadáním........takhle vnímám dryády já.
great information
(neurontno, 20. 6. 2024 20:05)